BDSM dla początkujących

22.06.2022

BDSM (z ang. bondage ‒ skrępowanie, discipline ‒ dyscyplina, sadism ‒ sadyzm, masochism ‒ masochizm) - zawiera praktyki skupiające się wokół dominacji jednego partnera nad drugim, zarówno w postaci fizycznej, jak i emocjonalnej. To odgrywanie scen i ról, wykonywanie rytuałów czy stosowanie kar fizycznych lub psychicznych. Osoby biorące udział w tych praktykach seksualnych dzielą się na dwie strony: zdominowaną (bottom) i dominującą (top). Zwykle partnerzy trzymają się ustalonych ról, jednak czasem w celu urozmaicenia pożycia decydują się na zamianę, czyli tzw. switch.

Podstawowa terminologia

Bondage (po polsku związanie lub skrępowanie) - fizyczne lub psychiczne krępowanie ciała. Wyróżniamy dwa typy: fizyczny, np. przy użyciu lin, taśm, kajdan i psychiczny – chęć utrzymania danego ułożenia ciała lub pozycji przez dłuższy czas, np. w klęczeniu, z rękami założonymi za głową itp.

Dyscyplina - zakłada przestrzeganie wcześniej ustalonych reguł, zakazów i nakazów. Zasady są ustalane indywidualnie, mogą zawierać m.in. sposób zwracania się do osoby dominującej, nieprzeżywanie orgazmu bez uprzedniego pozwolenia.

Dominacja i uległość (D/s) - obejmuje zachowania związane z kontrolą nad partnerem/partnerką. Może on ograniczać się wyłącznie do sfery seksualnej, jak i rozszerzać się na inne dziedziny życia.

Sadyzm i masochizm - te dwa terminy wzajemnie się uzupełniają. Mogą występować w różnym stopniu i nasileniu. To chęć zadawania i doświadczania fizycznego bólu. Ból może być zadawany przy użyciu narzędzi lub bez nich oraz przybierać różne formy – od łagodnego szczypania aż po zabawy z udziałem nacinania ciała, elektrostymulacji lub parzenia.

Badania wskazują, że około 12% kobiet i co czwarty mężczyzna ma sadomasochistyczne fantazje seksualne.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl